Tužioci protiv odbacivanja presude Trampu u slučaju u Njujorku

APTOPIX Trump Hush Money

Tužioci u slučaju koji se protiv Donalda Trampa vodio u Njujorku, u okviru kojeg je proglašen krivim za falsifikovanje poslovnih dokumenata, u utorak su saopštili da se protive odbacivanju presude posle Trampove pobjede na izborima. Od sudije su zatražili da zakaže pretres o tom pitanju.

Novoizabranom američkom predsjedniku je trebalo da bude izrečena kazna 26. novembra, ali je sudija njujorškog državnog Vrhovnog suda Huan Maršan prošle nedelje odlučio da privremeno zaustavi sve pretrese u tom slučaju, na zahtjev kancelarije okružnog tužioca Menhetna Alvina Brega.

Tužioci su naveli da prihvataju odlaganje, ali su od sudije zatražili da postavi rok Trampu da formalno zatraži da se cijeli slučaj odbaci. Zatim su sugerisali da im se da rok do 9. decembra da iznesu argumente protiv odbacivanja slučaja protiv Trampa.

Takođe su naveli da se mora razmotriti i to da se svi postupci odlože do kraja Trampovog drugog mandata koji počinje 20. januara. Nisu međutim eksplicitno podržali tu opciju, prenosi agencija Rojters.

Ne propustite: Da li Trampova pobeda znači kraj krivičnih procesa protiv njega?

Stiven Čang, portparol Trampove kampanje, nazvao je stav tužioca Brega "potpunom i odlučnom pobjedom" za Trampa.

Tramp, koji je na položaju predsjednika bio od 2017. do 2021, nada se da će početi da obavlja drugi mandat bez bilo koja od četiri krivična slučaja s kojima je bio suočen i za koje su se njegovi protivnici nadali da će omesti njegovu kandidaturu za povratak u Bijelu kuću.

Tramp je u maju proglašen krivim za falsifikovanje poslovnih dokumenata da bi prikrio isplatu od 130.000 dolara, koju je njegov bivši advokat Majkl Koen dao glumici filmova za odrasle Stormi Danijels da bi prije izbora 2016. ćutala o seksualnoj aferi za koju tvrdi da je imala sa Trampom. Tramp to demantuje.

To je bio prvi put da je jedan američki predsjednik - bivši ili aktuelni - bio osuđen za krivično djelo.

Tužioci su tražili više vremena da razmotre naredne korake, pozivajući se na potrebu da se balansiraju "suprostavljeni interesi" između daljih postupaka u krivičnom slučaju i zaštite položaja predsjednika.

Tramp se izjasnio da nije kriv i tvrdio da je da proces bio politički motivisan, da bi se uticalo na njegovu kampanju za predsjednika.

Njegovi advokati tražiili su od sudije Maršana da odbaci slučaj, tvrdeći da bi doveo do "neustavnih prepreka" Trampovom kapacitetu da obavlja položaj predsjednika.

Takođe su navodili da bi presuda trebalo da bude ukinuta, a optužbe odbačene zbog odluke Vrhovnog suda iz jula da predsjednici ne mogu da budu krivično gonjeni zbog zvaničnih dužnosti, te da dokazi proistekli iz tih dužnosti ne mogu da se koriste na suđenjima zbog ličnog ponašanja.

Kancelarija tužioca Brega, demokrate, navela je da je slučaj isključivo povezan sa Trampovim ličnim postupcima.

Ne propustite: Kako se Amerika priprema za transfer vlasti, ključni trenutak u njenoj demokratiji?

Za falsifikovanje poslovnih dokumenata predviđena je kazna do četiri godine zatvora. Prije nego što je pobijedio na izborima, stručnjaci su navodili da je malo vjerovatno - ali ne i nemoguće - da će Tramp završiti u zatvoru, i da je više vjerovatno da će biti novčano kažnjen ili osuđen na uslovnu kaznu.

Zbog Trampove pobjede nad potpredsjednicom SAD Kamalom Haris na izborima 5. novembra, izgledi da bi bila izrečena uslovna ili kazna zatvora su postali još više politički problematični, s obzirom da bi to moglo da Trampa omete u obavljanju predsjedničke funkcije.

Protiv Trampa su 2023. podignute još tri optužnice, za zadržavanje povjerljivih dokumenata i pokušaje da preinači poraz na izborima 2020.

Sutkinja na Floridi u julu je odbacila federalni slučaj koji se protiv Trampa vodio zbog zadržavanja povjerljivih dokumenata iz Bijele kuće. U međuvremenu, Sekretarijat za pravosuđe razmatra kako da privede kraju federalni slučaj povezan sa podrivanjem izbora, koji se vodio pred sudom u Vašingtonu.

Tramp je suočen i sa krivičnom optužnicom u Džordžiji zbog pokušaja da poništi poraz u toj državi 2020. Međutim, ishod tog slučaja je takođe neizvjestan.

Kada preuzme položaj predsjednika, Tramp ne bi imao ovlašćenja da poništi slučajeve u Njujorku i Džordžiji, zato što su pokrenuti pred državnim sudovima. Međutim, Sekretarijat za pravosuđe bi mogao da zatvori federalne slučajeve.