Uzdrmane zbog poraza u novembru, demokrate se sada bore sa nanovijom odlukom Džoa Bajdena da pomiluje svog sina Hantera Bajdena za federalna krivična dela, nakon što je stranka godinama kritikovala Donalda Trampa kao pretnju demokratiji.
Objašnjenje da je krivično gonjenje njegovog sina zbog optužbi za utaju poreza i falsifikovanje dokumenta za kupovinu oružja politički motivisano nije zadovoljilo neke demokrate, nezadovoljne što bi Bajdenova odluka mogla da oteža borbu protiv Trampa, koji je tvrdio da su višestruke optužnice i jedna osuda način da Bajden i demokrate okrenu pravosudni sistem protiv njega.
Bela kuća je u ponedeljak saopštila da je predsednik pomilovao svog sina delimično zbog zabrinutosti da će njegovi politički protivnici nastaviti da gone Hantera Bajdena
Portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer branila je predsednikov postupak i rekla da Bajden veruje da bi se Hanter suočio sa daljom agonijom sa svojim protivnicima, koje nije imenovala i navela da bi se to moglo nastaviti i nakon što predsednik napusti funkciju. Ona je inače više puta rekla da Bajden neće pomilovati Hantera.
"Jedan od razloga zašto je predsednik pomilovao je taj što se nije činilo da njegovi politički protivnici neće odustati, oni bi ga i dalje gonili. U to je verovao", rekla je ona novinarima tokom putovanja predsedika u Angolu.
Sa druge strane, sve veći broj republikanaca, ali i demokrata kritikuje njegovu odluku.
"To je loš presedan koji bi kasniji predsednici mogli da zloupotrebe i koji će nažalost narušiti njegovu reputaciju. Kada postanete predsednik, vaša uloga je da budete Otac nacije“, napisao je guverner Kolorada Džared Polis kao referncu da se predsednik poziva na to da je otac u objašnjenju svoje odluke.
"Hanter je sam sebi doneo pravne probleme, neko može da saoseća sa njegovim problemima dok istovremeno priznaje da niko nije iznad zakona, ni predsednik ni predsednikov sin".
Džeri Konoli, kongresmen Demokrateske stranke iz Virdžiniji kaže da kao neko ko poznaje Bajdena, može da razume kako mu je kada mu je sin predmet optužbi.
"Ali, koji drugi otac u Americi ima moć da pomiluje sina ili ćerku, ako su optuženi?", dodaje Konoli.
"Zaista mislim da moramo ponovo da preispitamo moć pomilovanja u Ustavu, i u najmanju ruku da je ograničimo tako da ne možete da pomilujete rođake, čak i ako strastveno verujete da su oni nevin ili da je njihova stvar pravedna. Videli smo da Donald Tramp ne samo da pomiluje u svojoj prethodnoj administraciji, oca svog zeta, već ga sada imenuje za ambasadora u Francuskoj. To je zloupotreba ovlašćenja i smatram da to treba ispraviti. Mislim da ćemo verovatno morati da dodamo amandman na Ustav jer je moć pomilovanja tako široka", naveo je Konoli.
Kongresmen iz Arizone, demokrata Greg Stenton napisao je na društvenim mrežama:
"Ovo nije bilo politički motivisano krivično gonjenje. Hanter je počinio krivična dela i osudila ga je porota".
Senator iz Kolorada Majkl Benet rekao je da je Bajden stavio lični interes ispred dužnosti, odlukom koja, kako kaže još više narušava veru Amerikanaca da je pravosudni sistem pravedan i jednak za sve.
Senator iz Vermonta Piter Velč kaže da je pomilovanje razumljivo ako se posmatra samo kao delo oca koji voli sina. Ali Bajdenov status šefa države, kako smatra senator, čini da takav potez nije mudar.
Svakako, predsednik ima dosta podrške među demokratama koji primećuju da je Tramp koristio predsednička ovlašćenja da pomiluje mnoštvo osuđenih pomoćnika, saradnika i prijatelja, nekoliko njih za aktivnosti vezane za Trampovu kampanju i administraciju.
„Tramp je pomilovao Rodžera Stouna, Stiva Benona, Majkla Flina i Pola Manaforta, kao i oca svog zeta, Čarlsa Kušnera koga je upravo imenovao za američkog ambasadora u Francuskoj“, napisao je Džon Kuper, koji sakuplja novac za demokrate.
„Izvinite, ali Bajden ima pravo da pomiluje svog sina Hantera da bi ga zaštitio od Kaša Patela i FBI“, zaključio je Kuper, misleći na Trampov plan da svrgne direktora FBI Kristofera Reja i postavi lojalistu koji je pričao da će mu na meti biti politički protivnici i novinari.
Predsednik Demokratskog nacionalnog komiteta Džejmi Harison rekao je da za Donalda Trampa ne postoji standard, a najviši standardi postoje za demokrate i Džoa Bajdena. Harison je ukazao na Trampove očigledne planove da smeni direktora FBI Reja i zameni ga lojalistom Patelom i naveo da smatra da republikanci ne bi prestali da gone Hantera Bajdena da nije bilo pomilovanja.
„Većina ljudi će videti da je Džo Bajden uradio ono što je ispravno“, rekao je Harison.
Novoizabrani predsednik Donald Tramp napisao je na svojoj mreži Truth Social:
"Da li pomilovanje koje je Džo dao Hanteru uključuje taoce od 6. januara, koji su zatvoreni godinama? Takva zloupotreba i uništavanje pravde!"
Guvener Floride Ron Desantis poručio je da je Bajden lagao, a da je pravda umrla.
Predsednik SAD Džo Bajden pomilovao je svog sina Hantera u nedelju uveče, čime je poštedeo mlađeg Bajdena moguće zatvorske kazne zbog federalnih krivičnih dela u vezi sa posedovanjem oružja i utajom poreza. Bajden je tim činom prekršio ranija obećanja da neće upotrebiti izuzetnu moć koju mu omogućava predsednička funkcija u korist članova svoje porodice.
Demokratski predsednik prethodno je rekao da neće pomilovati svog sina ili mu ukinuti presudu, pošto je proglašen krivim u dva slučaja - u Delaveru i Kaliforniji. Hanteru Bajdenu presude u oba slučaja trebalo je da budu izrečene u narednih nekoliko nedelja, a za manje od dva meseca Džo Bajden će Belu kuću prepustiti novoizabranom predsedniku Donaldu Trampu.
Ovim se završava duga pravna saga u vezi sa predsednikovim sinom, koji je javno saopštio da se nalazi pod federalnom istragom u decembru 2020, mesec dana posle izborne pobede svog oca.
U junu, Bajden je kategorično odbacio mogućnost pomilovanja ili ukidanja presude svom sinu, rekavši novinarima dok je Hanter bio na suđenju u Delaveru:
"Poštujem odluku porote. To ću da uradim i neću ga pomilovati".
Pomilovanje Bajdena odbacila je i portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer, poslednji put 8. novembra, svega nekoliko dana posle Trampove pobede na izborima. Ona je tada rekla:
"Postavljeno nam je to pitanje više puta. Naš odgovor je i dalje isti i glasi ne".
U saopštenju objavljenom u nedelju, Bajden je poručio da je "potpisao pomilovanje za svog sina Hantera", navodeći da je krivično gonjenje mlađeg Bajdena bilo politički motivisano i da "pravda nije zadovoljena"
"Optužbe u slučajevima protiv njega pojavile su se tek pošto ih je nekoliko mojih političkih protivnika u Kongresu podstaklo, kako bi u stvari napali mene i usprotivili se mom izboru", rekao je Bajden.
"Nijedna razumna osoba koja sagledava činjenice u slučajevima protiv Hantera ne može da dođe do drugog zaključka osim da je Hanter izdvojen samo zato što je moj sin".
„Nadam se da će Amerikanci razumeti zašto je otac i predsednik doneo ovakvu odluku“, dodao je Bajden, tvrdeći da je odluku doneo ovog vikenda.
Predsednik je Dan zahvalnosti proveo u Nantaketu, u Masačusetsu, sa Hanterom i njegovom porodicom.
Hanter Bajden je u junu osuđen pred federalnim sudom u Delaveru za tri krivična dela u vezi sa kupovinom oružja 2018. godine, kada je, kako su naveli tužioci, lagao na zvaničnom formularu, tvrdeći da nije nezakonito koristio drogu ili da nije zavisnik od narkotika.
U septembru je trebalo da se pojavi pred sudom u Kaliforniji, u vezi sa slučajem prema kojem nije platio najmanje 1,4 miliona dolara poreza. Međutim, Hanter Bajden je iznenada, svega nekoliko sati pre nego što je trebalo da počne izbor porote, pristao da se izjasni krivim za manji prekršaj i još jedno krivično delo.
Kako je rekao, izjasnio se krivim u tom slučaju kako bi poštedeo svoju porodicu dodatnog bola i sramote, posle suđenja za oružje na kojem su objavljeni uvredljivi detalji o njegovoj borbi sa zavisnošću od krek kokaina.
Optužbe u vezi sa porezom nose kaznu do 17 godina zatvora, a optužbe za oružje su kažnjive sa i do 25 godina zatvora, iako se očekivalo da će federalne smernice za određivanje kazne pozvati na daleko kraće vreme iza rešetaka, a postojala je mogućnost i da bi Bajden u potpunosti izbegao zatvor.
Hanter Bajden je u izjavi koju je poslao elektronskom poštom rekao da nikada neće uzeti zdravo za gotovo olakšice koje je dobio i obećao da će život, koji je uspeo da obnovi, posvetiti "pomaganju onima koji su još bolesni i pate".
"Priznao sam i preuzeo odgovornost za svoje greške tokom najmračnijih dana moje zavisnosti - greške koje su iskorišćene da javno ponize i osramote mene i moju porodicu zbog političke igre", rekao je mlađi Bajden.
Portparol specijalnog tužioca Dejvida Vajsa, koji je podigao slučajeve protiv Bajdena, nije odgovorio na poruke u kojima mu je tražen komentar u nedelju uveče.