Iako predstavnici vlast u Srbiji tvrde da su objavljeni svi dokumenti vezani za rekonstrukciju železničke stanice u Novom Sadu, te da su ispunjeni svi zahtevi studenata koji se nedeljama nalaze u blokadama - Građevinski fakultet u Beogradu saopštio je da je sproveo preliminarnu analizu dostupne objavljene dokumentacije za staničnu zgradu železničke stanice u Novom Sadu, i da je zaključak da nedostaje pojedina „ključna dokumentacija.“
„Nedostaje projektna dokumentacija, koja podrazumeva Idejno rešenje - sve sveske arhitekture i konstrukcije koje se odnose na staničnu zgradu 'Novi Sad', projekat za građevinsku dozvolu, projekat za izvođenje i projekat izvedenog objekta ili Prilog 7 - Izjava Investitora, Izvođača i Stručnog nadzora da su radovi izvedeni u svemu prema Projektu za izvođenje“, piše u saopštenju objavljenom na sajtu fakulteta.
Dodaje se da nedostaje dokumentacija koja podrazumeva sve ugovore i anekse ugovora sa podizvođačima, kao i Gradilišna dokumentacija - zapisnici o uvođenju u posao, građevinski dnevnici svih struka, građevinska knjiga, Knjiga inspekcije i Atestno tehnička dokumentacija, Geodetski snimak fasadne podkonstrukcije, Izjava o završetku temelja i Izjava o završetku objekta u konstruktivnom smislu.
Građevinski fakultet ukazuje da nedostaje i dokumentacija u nadležnosti Investitora, dokumentacija izuzeta od Infrastrukture Železnica - saglasnosti na izbor svih anagažovanih podizvođača, uključujući i Tehničku kontrolu i Komisije za tehnički pregled.
Prema analizi, nedostaje i dokumentacija u nadležnosti Republičke građevinske inspekcije i to potvrda nadležnog organa o prijemu Izjave o završetku temelja za novu galeriju u Vestibilu B i isti dokument o završetku objekta u konstruktivnom smislu.
Rekonstrukcija železničke stanice u Novom Sadu trajala je tri godine. Vlada Srbije je, pod pritiskom javnosti, objavila na svom sajtu 195 dokumenata o rekonstrukciji stanice, koja je svečano otvorena u julu, a na kojoj je nakon pada betonske nadstrešnice 1. novembra poginulo 15, a teško povređeno dve osobe.
Posle nesreće, usledili su masovni protesti, a jedan od zahteva opozicije, dela građana, kao i studenata koji proteklih nedelja blokiraju rad fakulteta bio je da se objavi sva dokumentacija.
Poslednjih dana, učenici završnih godina u više desetina srednjih škola širom Srbije nemaju nastavu, odnosno nalaze se u blokadi i na taj način podržavaju zahteve studenata. To je naišlo na oštru osudu predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je ranije kritikovao ministre i direktore škola „što ne reaguju na to što maloletnici učestvuju u protestima.“
Ministarstvo prosvete uputilo predlog Vladi da zimski raspust počne ranije
Ministarstvo prosvete Srbije saopštilo je da je uputilo predlog Vladi da zimski raspust za srednje i osnovne škole počne ranije nego što je planirano, odnosno 24. decembra.
"Sagledavajući okolnosti koje utiču na kvalitet i očuvanje nastavnog procesa, kao i na interes i pravo učenika na obrazovanje, Ministarstvo prosvete je uputilo predlog Vladi Srbije da zimski raspust počne jednako za osnovne i srednje škole na celoj teritoriji Republike Srbije", piše u saopštenju.
Raspust je trebalo da počne 30. decembra, dok je samo na teritoriji Vojvodine svakako planiran od 24. decembra. U Ministarstvu navode i da bi "u skladu sa predlogom", drugo polugodište počelo 20. januara.
Deo učenika više srednjih škola u Srbiji svakodnevno se pridružuje i akciji "Zastani, Srbijo", kojom građani kroz 15 minuta tišine odaju počast poginulima u nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu, a reprezentativni sindikati zaposlenih u prosveti poručili su da će prosvetni radnici u petak obustaviti rad u znak solidarnosti i podrške studentima „u borbi za bolje i pravednije društvo.“
Za nedelju je zakazan i veliki protest građana, studenata i poljoprivrednika na beogradskom Trgu Slavija.
U blokadi se trenutno nalaze gotovo svi fakulteti Univerziteta u Beogradu i Novom Sadu, kao i svi državni fakulteti u Nišu i Kragujevcu - ukupno oko 60, a pridružili su im se i pojedini privatni fakulteti.
Podršku studentima u blokadi pružilo je više udruženja i organizacija, veliki broj javnih ličnosti, kolega koje studiraju u inostranstvu i građana iz dijaspore.
Studenti odbacuju tvrdnje predstavnika vlasti da su svi njihovi zahtevi ispunjeni i poručuju da i dalje nastavljaju blokade svojih fakulteta.
Među studentskim zahtevima, koje podržavaju i srednjoškolci u blokadi, pored objave kompletne dokumentacije o padu betonske nadstrešnice sa Železničke stanice u Novom Sadu - kako bi se utvrdila politička i krivična odgovornost za nesreću, jeste i da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante i studente, na protestima koji su širom Srbije usledili nakon nesreće u Novom Sadu.
Zahtev je i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.
Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se nekoliko meseci posle svečanog otvaranja stanice posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.