Predsednik Vladimir Putin razgovarao je u Kremlju sa Jevgenijem Prigožinom, liderom plaćeničke grupe Vagner, nekoliko dana nakon što je oružanu pobunu koju je predvodio Prigožin osudio kao "izdaju", saopštio je Putinov portparol Dmitri Peskov. Istovremeno, načelnik generalštaba ruske vojske Valerij Gerasimov u ponedeljak se pojavio u javnosti prvi put od pobune.
Sastanak sa Prigožinom, kako je naveo Peskov, održan je 29. juna, pet dana posle pobune za koju mnogi smatraju da je bila najozbiljniji izazov za Putina od kad je postao predsednik krajem 1999.
I dalje se mnogo toga ne zna o samim događajima 24. juna, na dan pobune, i o tome kako su ruske vlasti rešavale situaciju u danima posle.
Jedna od najvećih misterija je zbog čega Prigožin, po svemu sudeći, još nije ispunio odredbe sporazuma kojim je okončana pobuna, šta su budući planovi njega i njegovih boraca, i zbog čega ga Kremlj nije kaznio zbog tih događaja.
Činjenica da su Prigožin i njegovi glavni komandanti seli da razgovaraju sa Putinom u Kremlju danima nakon što je ruski lider nazvao njihove poteze izdajničkim "nožem u leđa" koji je mogao da Rusiju gurne u haotični građanski rat, svakako će otvoriti nova pitanja o tome šta se događa iza kulisa.
Peskov je rekao novinarima da je Putin pozvao 35 ljudi na tročasovni sastanak, a da su među njima bili Prigožin i komandanti terenskih jedinica Vagnera.
"Jedino što možemo da kažemo je da je predsednik izneo svoju procenu akcija Vagnera na frontu tokom specijalne vojne operacije (u Ukrajini) i takođe izneo svoju procenu događaja 24. juna (na dan pobune)", rekao je Peskov novinarima. Dodao je da je da je Putin saslušao objašnjenja komandanata Vagnera o tome šta se dogodilo, i ponudio im dalje opcije u odnosu na njihovo zapošljavanje i borbene operacije.
Tokom kratke pobune, borci Vagnera preuzeli su kontrolu nad zgradom vojnog štaba u južnom gradu Rostov na Donu, i oborili još nepoznati broj vojnih helikoptera, pri čemu su usmrtili njihove pilote.
Peskov je izjavio da su komandanti Vagnera na sastanku u Kremlju izrazili lojalnost prema Putinu.
"Oni (komandanti)su naglasili da su snažne pristalice i vojnici šefa države i glavnokomandujućeg. Takođe su rekli da su spremni da nastave da se bore za domovinu", poručio je potrparol Kremlja.
Pobuna, koju je Putin uporedio sa previranjima uoči Oktobarske revolucije 1917. godine, je okončana zahvaljujući sporazumu kome je posredovao beloruski lider Aleksandar Lukašenko.
Putin i Kremlj od tada nastoje da u javnosti stvore sliku da je stanje uobičajeno. Putin je predsedavao nizom sastanaka, posetio Dagestan pa čak i bio vodič jednoj devojčici na turi po Kremlju.
Gerasimov prvi put u javnosti
U još jednom obrtu, načelnik generalštaba ruske vojske, general Valerij Gerasimov, prvi put se pojavio u javnosti posle pobune Vagnera. Na snimcima koje je u ponedeljak objavilo ministarstvo odbrane, a koji su izgleda snimljeni dan ranije, vidi se kako Gerasimov izdaje naređenje o uništenju lokacija gde Ukrajinci drže svoje projektile.
Snimak nagoveštava da je Putin, za sada, zadržio dvojicu svojih najmoćnijih vojnih zvaničnika, ministra odbrane Sergeja Šojgua i Gerasimova, na istim pozicijama, uprkos zahtevima Prigožina da oni budu otpušteni zbog navodne nekompetencije.
Na snimku iz vojnog komandnog centra, 67-godišnji Gerasimov postavlja pitanja i sluša izveštaj Viktora Afzalova, zamenika generala Sergeja Surovikina u ruskom vazduhoplovstvu.
Surovikin nije viđen u javnosti od pobune a prema nepotvrđenim izveštajima bio je priveden radi ispitivanja.
Prema snimku, Gerasimov je informisan o tome kako je u nedelju odvraćen ukrajinski raketni napad na Krim, koji je Moskva anektirala 2014. godine, kao i napadi na Rostov i region Kaluga, a zatim je izdao naređenja o odgovoru Rusije.
Mesecima pre pogune, Prigožin je otvoreno vređao Gerasimova i Šojgua, koristeći grube izraze koji su šokirali visoke ruske zvaničnike, i na koje Putin, Šojgu i Gerasimov nisu javno odgovorili.
Prigožin je izjavio da će Putinovi najviši vojni komandanti u paklu jesti "utrobu palih vojnika" zbog nekompetentnog i izdajničkog načina na koji vode "specijalnu vojnu operaciju" u Ukrajini, kako Moskva naziva rat u susednoj zemlji.
U nedeljama uoči pobune, Prigožin je pojačao napade na Šojgua, analizirao rusko opravadnje za rat i optužio ministarstvo odbrane da laže Putina i o razlozima za rat i njegovom vođenju. Rekao je da je cilj pobune da "izravna račune" sa Šojguom i Gerasimovim, a ne da se izvrši puč ili suprotstavi Putinu.