Izveštaj UN: Talibani nastavljaju sa kršenjem ljudskih prava u Avganistanu

ARHIVA - Studentkinje koje su zaustavili pripadnici talibanskih snaga bezbednosti, u Kabulu, 21. decembra 2022.

Ujedinjene nacije su saopštile da talibanske vlasti u Avganistanu nastavljaju da proizvoljno hapse i pritvaraju pojedince za koje se sumnja da su opozicionari i novinari, pored sve većih ograničenja pristupa ženama poslu i obrazovanju.

Misija pomoći UN u Avganistanu, ili UNAMA, dokumentovala je navodna kršenja ljudskih prava u novom izveštaju objavljenom u ponedeljak koji pokriva razvoj događaja u maju i junu.

Glavni portparol talibana Zabihulah Mudžahid brzo je odbacio nalaze, tvrdeći da su zasnovani na "lažnim informacijama" koje propagiraju lojalisti bivše avganistanske vlade.

U izvještaju UNAMA navode se zabeleženi slučajevi u kojima su talibani nametnuli ranije najavljena ograničenja u slobodi kretanja i zapošljavanja žena.

Poziva se na direktivu talibanskog Ministarstva javnog zdravlja početkom maja koja dozvoljava samo muškarcima da polažu ispite i pohađaju specijalizovane medicinske studije.

Talibani su zabranili tinejdžerkama da pohađaju škole posle šestog razreda i studentkinjama da pohađaju nastavu na univerzitetu od prošlog decembra.

"Prvog maja, na aerodromu, de fakto policija je uhapsila dve avganistanske službenice (međunarodne nevladine organizacije) jer su putovale bez mahrema (muškog staratelja)", navodi se u izveštaju UNAMA.

Ne propustite: Izvještaj: Stejt department bez plana i brze reakcije na kolaps u Avganistanu

U junu je talibanska obavještajna služba privela babicu i ispitivala je pet sati pre nego što joj je zapretila smrću ako nastavi rad sa nevladinom organizacijom, saopštila je UNAMA, dodajući da je žena dva dana kasnije dala otkaz.

"Oštra ograničenja za avganistanske žene koje rade sa Ujedinjenim nacijama i dalje utiču na rad organizacije. Uz ograničene izuzetke, od 5. aprila 2023, svo avganistansko osoblje UNAMA – žene i muškarci – nastavljaju da rade od kuće kako bi sprečili diskriminatorni pristup na radnom mestu", navodi se u izveštaju.

Talibani su zabranili ženama da posećuju javne parkove, teretane i javna kupatila. Ministarstvo za propagiranje vrlina i prevenciju poroka nedavno je naredilo da se stotine kozmetičkih salona koje vode žene širom osiromašene zemlje zatvore u roku od mesec dana, navodeći da nude usluge zabranjene šerijatom ili islamskim zakonom.

Arhiva - Žena koja nosi hidžab ulazi u salon lepote ispred kog su sa reklama za frizure sa kojih e vlasnik skinuo lica žena, u Kabulu, 6. oktobra 2021.

Prema rečima vlasnika i zaposlenih u kozmetičkim salonima, ovaj potez je praktično ostavio desetine hiljada avganistanskih žena bez posla.

U izvještaju UNAMA od ponedjeljka navodi se da je populacija pritvorenika u avganistanskim zatvorima širom zemlje dostigla približno 15.000 ljudi, što je povećanje u odnosu na prosek od 10.000 koji je talibanski sektor za zatvorsku administraciju nameravao da održi od sredine 2023.

Među pritvorenicima su bile žene i devojke koje su odslužile svoje kazne ili su prethodno identifikovane za puštanje na slobodu, ali koje nemaju muške staratelje kojima bi mogle da budu puštene, navodi UNAMA.

"Proizvoljna hapšenja i pritvaranja bivših vladinih i vojnih lica — često optuženih za pripadnost Frontu nacionalnog otpora — takođe su u toku, posebno u pokrajinama Kabul i Pandžšir", navodi se u izveštaju.

Ne propustite: Savet bezbednosti talibanima: Ukinite ograničenja avganistanskim ženama i devojčicama

Front nacionalnog otpora vodi oružani otpor protiv talibana iz planinskih skrovišta u Pandžširu i okolnim područjima. Povremeno sprovodi gerilske napade na talibanske borce, ali nije u mogućnosti da predstavlja značajan izazov.

Hapšenja novinara

"De fakto vlasti nastavljaju da proizvoljno hapse i pritvaraju novinare", saopštila je UNAMA.

Talibanska policija za moral uhapsila je početkom maja četiri novinara u gradu Kost na jugoistoku Avganistana. Zatvorenici su dobili instrukcije da ne objavljuju vesti protiv talibana, pre nego što su pušteni na slobodu tri dana kasnije.

Mortaza Bebudi, francusko-avganistanski novinar, uhapšen je 7. januara i ostao je u pritvoru talibanskih obaveštajnih službi u Kabulu pod nepoznatim optužbama, navodi se u izveštaju.

Mudžahid je u svojoj izjavi na Tviteru rekao da bi pojedinci unutar UNAMA mogli da zloupotrebe organizaciju za podršku propagandnoj kampanji protiv Talibana. On je dodao da talibanske bezbednosne snage naporno rade na obezbeđivanju javne bezbednosti, a da su sve državne institucije zauzete služenjem avganistanskoj naciji.

"Pozitivna situacija zahteva da UN prestanu da objavljuju takve negativne izveštaje", naveo je Mudžahid.

Ne propustite: SAD: Talibani ubili ekstremistu koji je isplanirao napad na aerodrom u Kabulu

Fundamentalističke de fakto talibanske vlasti odbacile su kritike na račun svoje politike, insistirajući na tome da upravljaju Avganistanom u skladu sa lokalnom kulturom i šerijatom.

U izvještaju UNAMA navodi se da su slučajevi sudskog telesnog kažnjavanja, koji se sprovode na osnovu sudskog naloga i obično izvode na javnom mestu, nastavljeni u maju i junu, uprkos međunarodnim pozivima da se ova praksa prekine. Desetine ljudi, uključujući žene, javno su bičevane, a najmanje dve osobe, osuđene za ubistvo, pogubljene su pred posmatračima od kada su talibani preuzeli vlast u avgustu 2021.

Međunarodna zajednica nije priznala talibansku vladu zbog njenog tretmana prema avganistanskim ženama i drugih zabrinutosti za ljudska prava. Ova tvrdolinijaška grupa vratila se na vlast pre skoro dve godine kada su se sve američke i NATO trupe povukle iz zemlje posle skoro dve decenije učešća u ratu u Avganistanu.