Crnogorski predsjednik Milo Đukanović saopštio je da je obavijestio nadležne organe SAD, EU i još deset država da ne postoji saglasnost oko predloga o imenovanju ambasadora u tim zemljama, pozivajući Vladu Crne Gore da povuče zahtjeve za agremane i “poštuje međunarodne konvencije”.
“Kabinet predsjednika Mila Đukanovića obavijestio je nadležne organe u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kini, Mađarskoj, SAD, Sloveniji, Srbiji, Svetoj stolici, Španiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Evropskoj uniji, kao i ambasade ili predstavništva tih zemalja/organizacija u Crnoj Gori na rezidentnoj ili nerezidentnoj osnovi, da ne postoji saglasnost vlasti koje učestvuju u kohabitaciji u Crnoj Gori o predlogu kandidata koji bi Crnu Goru predstavljali u tim zemljama/organizacijama, i da svaki kandidat o kojem su informisani bilo putem medija ili formalno ne uživa saglasnost predsjednika Crne Gore”, navodi se u saopštenju Đukanovićevog kabineta.
Predsjednik Đukanović je istovremeno pozvao Vladu da obustavi ili povuče zahtjeve za agremane i “da poštuje nacionalne zakone i međunarodne konvencije”.
Ne propustite: Radulović: Vlada donijela odluku o opozivu “još nekoliko ambasadora”U saopštenju Đukanovićevog kabineta navodi se da je, nakon parlamentarnih izbora 30. avgusta 2020 i konstituisanja novog saziva Skupštine i izbora Vlade, Crna Gora ušla u novu fazu političkog i demokratskog života koja uključuje kohabitaciju.
“U skladu sa Ustavom Crne Gore, Predsjednik, Skupština i Vlada učestvuju u procesu izbora šefova diplomatsko-konzularnih predstavništava. Ustav u članu 95 stav 6 određuje da Predsjednik Crne Gore postavlja i opoziva ambasadore i šefove drugih diplomatskih predstavništava Crne Gore u inostranstvu, na predlog Vlade i uz mišljenje odbora Skupštine nadležnog za međunarodne odnose", piše u saopštenju koje potpisuje Đukanovićeva savjetnica za vanjsku politiku Tamara Brajović.
Brajović navodi da, “iako je nadležnost u ovoj oblasti jasno definisana Ustavom, dodaje Brajović, realizacija izbora novih najviših diplomatskih predstavnika zemlje i njihovog opoziva, u aktuelnim uslovima kohabitacije, ne teče bez komplikacija i pokušaja zaobilaženja procedura koje nalažu Ustav Crne Gore, Zakon o vanjskim poslovima i dobra praksa konsultovanja najviših nosilaca vlasti stvarana tokom 15 godina nakon obnove nezavisnosti”.
Ne propustite: Đukanović potpisao Zakon o državnom tužilaštvuOna je rekla da “i pored jasno definisane procedure, pojedinim diplomatsko-konzularnim predstavništvima data je instrukcija da zatraže agreman države prijema za kandidate za ambasadore, bez prethodne saglasnosti Predsjednika Crne Gore”.
“Takvi potezi imaju za posljedicu ne samo narušavanje ugleda zemlje, već i dovođenje drugih država i njihovih nadležnih organa u zabludu”, rekla je.
Prema njenim riječima, “imajući u vidu navedeno, kao i činjenicu da je ustavna nadležnost Predsjednika države ne samo da postavlja i opoziva ambasadore, već i da predstavlja Crnu Goru u zemlji i inostranstvu, dužni smo tim povodom obavijestiti potencijalne zemlje prijema, kao i javnost da je Predsjednik podržao predloge Vlade za ambasadore u Italiji, Kosovu, Njemačkoj, Poljskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu i šefove misija pri Savjetu Evrope i Ujedinjenim nacijama".
Ona je rekla da je Đukanović odbio, ili se još uvijek nije finalno odredio prema predlozima Vlade za ambasadore u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kini, Mađarskoj, SAD, Sloveniji, Srbiji, Svetoj stolici, Španiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i pri Evropskoj uniji.
Ne propustite: Palmer: SAD trajno uz Crnu Goru - i u dobrim i u lošim vremenima"Prema informacijama koje su date medijima od strane MVP, Vlada Crne Gore je usvojila predloge za 12 ambasadora. Predlaganjem kandidata za ambasadore koji nijesu odobreni od Predsjednika Crne Gore, Vlada, iako zna da Predsjednik neće donijeti ukaz za njihovo postavljenje, niti im izdati akreditivno pismo, bez čega ne mogu imati ni zvanje izvanrednog i opunomoćenog ambasadora, svjesno izigrava procedure na nacionalnom nivou, krši dobru praksu, narušava kohabitaciju i srozava međunarodni ugled zemlje."
Prema njenim riječima, “ovakvo postupanje unutrašnja stvar i problem Crne Gore, ali kad se Vlada obrati nekoj suverenoj zemlji i zatraži agreman za kandidata za kojeg zna da nema podršku Predsjednika, onda je takvo postupanje dovođenje u zabludu te partnerske zemlje i njene administracije, i svjesno izigravanje povjerenja”.
"Sve ukupno, riječ je, ponavljamo, o potpunom urušavanju ugleda Crne Gore, i o neozbiljnom i neprihvatljivom postupanju. Predsjednik Crne Gore u tome neće učestvovati", poručila je savjetnica predsjednika Crne Gore za vanjsku politiku.
Ne propustite: Crna Gora obilježava 15 godina nezavisnostiBrajović je zaključila da “ukoliko se nastavi sa ovakvom neprihvatljivom praksom, javnost, domaća i međunarodna, će ubuduće biti upoznata sa svakim dogovorom koji se postigne na relaciji Predsjednik - Vlada i Skupština u vezi s diplomatskim predstavljanjem u svakoj konkretnoj zemlji, bez navođenja imena kandidata, čiju zaštitu nalaže dobra diplomatska praksa".
Đukanović je ranije od ukupno 19 predloženih kandidata za ambasadore dao saglasnost za sedam diplomata, dok je od preostalih jedanaest jedan dio dobio negativno mišljenje, a ostali čekaju dodatne konsultacije.
MVP: Djukanović svjesno otežava odabir kandidata za ambasadore
Ministarstvo vanjskih poslova ocijenilo je u utorak veče, reagujući na pismo Djukanovićevog kabineta vlastima SAD, EU i još deset zemalja u kome ih obavještava o spornom imenovanju crnogorskih ambasadora u tim zemljama, da predsjednik “svjesno otežava odabir kandidata za predstavnike države koji ne predstavljaju politička imenovanja i veoma su uspješni u svojim profesijama”.
Iz MVP su rekli da je “najvažnija činjenica da su tokom ovog postupanja apsolutno ispoštovane procedure, a potom i da je javnost putem spomenutog saopštenja pogrešno informisana u dijelu koji podrazumijeva nabrajanje kandidatura koje nijesu ni razmatrane na sjednici Vlade”.
Prema saopštenju, u dijelu koji se tiče procedure, Ustavom, odnosno Zakonom o vanjskim poslovima, propisano je da Vlada predlaže ambasadore i šefove drugih diplomatskih predstavništava Crne Gore u inostranstvu.
Oni su naveli da je postavljenje ambasadora do sada usaglašavano na takozvanim vanjskopolitičkim konsultacijama predsjednika Crne Gore, Skupštine, Vlade i ministra vanjskih poslova.
“lako ovaj format nema formalno zakonsko utemeljenje, smatramo da se radi o dobroj i korisnoj praksi i vjerujemo da ga u uslovima kohabitacije vladajućih struktura u Crnoj Gori treba nastaviti, uz korektna postupanja svih strana”, rekli su iz MVP.
Iz MVP su, podsjećajući na saopštenje Djukanovićevog kabineta, upitali kako je predsjednikova savjetnica mogla informisati nadležne organe tih zemalja o imenovanjima koja nijesu ni razmatrana na Vladi, “dakle nijesu u formalno-pravnoj proceduri.”
“Da li se može zaključiti da je ovo pokušaj opstruiranja rada Vlade, u okviru onih nadležnosti koja joj, po ustavnom i zakonodavnom uređenju, isključivo i pripadaju?”, upitali su iz MVP.
Oni su kazali da se, posmatrajući cijelu sliku, “stiče utisak da predsjednik svjesno otežava odabir kandidata koji zapravo ne predstavljaju politička imenovanja i koji su veoma uspješni u svojim profesijama.”
Iz MVP su rekli da Vlada “preduzima sve napore da, u skladu sa tekućom političkom situacijom, u uslovima kohabitacije, doprinese mehanizmima koji uključuju politički dijalog, posebno o osjetljivim pitanjima poput odabira najviših predstavnika Crne Gore u inostranstvu”.