Svake godine 450 novih slučajeva raka dojke na Kosovu - potrebna veća svest o preventivnim pregledima

Nafije Ljatifi, direktorka kosovskog Centra za borbu protiv raka dojke “Jeta/Vita” (Foto: Glas Amerike)

Na Kosovu se svake godine registruje oko 450 novih slučajeva raka dojke kod žena, što ukazuje na potrebu za podizanjem svesti o ovoj bolesti, kao i jačanjem napora institucija u vezi s dostupnošću preventivnih pregleda i podrške obolelim ženama, rekla je za Glas Amerike Nafije Ljatifi, direktorka kosovskog Centra za borbu protiv raka dojke “Jeta/Vita” povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv ove bolesti.

Tim povodom, u Prištini je održana tradicionalna šetnja s ciljem podizanja svesti o važnosti redovnih pregleda i preventivnih mera, kao i pružanja podrške ženama koje se bore s rakom dojke. U šetnji su učestovali predsednica Kosova Vjosa Osmani, premijer Aljbin Kurti, ministar zdravlja Arben Vitija, predstavnici nevladinih organizacija, međunarodnih institucija, kao i nekoliko desetina građana.

“Svake godine se otkrije oko 450 novih slučajeva raka dojke. Dijagnostikovanje je sada moguće u svim institucijama besplatno, kao i lečenje. U poređenju sa lečenjem kada je meni dijagnostikovan rak, pre 20 godina, sada ima mnogo pozitivnih promena. Imamo dijagnostiku na visokom nivou, kao i lečenje u Onkološkom institutu. Dakle, ceo sistem je uspostavljen i sve je besplatno. Naši lekari su na nivou regiona i žene koje sada otkriju bolest imaju mogućnost da se leče u svom mestu, kod naših lekara, bez potrebe da se, kao ranije, muče putovanjima po regionu i dalje”, rekla je Nafije Ljatifi.

“Rano otkrivanje je ključ”, poručuje Nafije Ljatifi, i apeluje na žene da redovno idu na preglede, jer je prevencija najvažniji korak u borbi protiv raka dojke.

Your browser doesn’t support HTML5

Šta su na Kosovu najveće prepreke u borbi protiv raka dojke?

“To je jedini mogući način da se preživi, jer ako se rak otkrije u kasnijim stadijumima, četvrtom i petom, lečenje je usmereno na ublažavanje bolova i poboljšanje kvaliteta života, ali životni vek je kratak. Zahvaljujući našem radu, jer smo mi prva NVO koja je počela da radi na informisanju i podizanju svesti kod populacije i žena, sada se žene redovno kontrolišu. Njihov broj je veliki, a otkrivanje se dešava u prvom i drugom stadijumu, kada je potpuno izlečenje moguće”, dodaje ona.

Već treću godinu zaredom, šetnja za podizanje svesti o raku dojke organizuje se pod pokroviteljstvom predsednice Kosova Vjose Osmani. Ona je istakla da je borba protiv raka dojke zajednički zadatak celog društva, te da podrška ženama koje se suočavaju sa ovom bolešću mora biti neprekidna.

“Ovaj marš organizujemo sa zajedničkim ciljem da podignemo svest, ali i da pružimo podršku svima koji se suočavaju sa rakom. U budžetu Kosova za narednu godinu moramo odobriti sve zahteve za dodatne lekove koje onkologija traži. Rano otkrivanje znači preživljavanje, jer je to realnost koju je nauka dokazala. Rano otkrivanje spasava živote – ne čekajte, pregledajte se i preduzmite mere. Nijedna žena nije sama u ovoj borbi. Svaka od njih nosi svoju priču o suočavanju sa rakom, koja svedoči o snazi duha da ne samo izdrži, već i savlada životne izazove“, rekla je Vjosa Osmani.

Tokom oktobra meseca na Kosovu su organizovane brojne akcije s ciljem podizanja svesti o značaju prevencije i ranog otkrivanja raka dojke. U sklopu tih aktivnosti, kosovsko ministarstvo zdravlja postavilo je mobilne mamografe u skoro svim opštinama na Kosovu, čime je ženama omogućeno da obave besplatne preventivne preglede.