Linkovi

Šta znači Bajdenova odluka da pomiluje sina Hantera?


Predsjednik Džo Bajden sa sinom Hanterom (Foto: Mandel NGAN / AFP)
Predsjednik Džo Bajden sa sinom Hanterom (Foto: Mandel NGAN / AFP)

Američki predsjednik Džo Bajden odlučio je da pomiluje svog sina Hantera nakon što je više puta poručivao da to neće uraditi.

Hanteru Bajdenu je ovog mjeseca trebalo da bude izrečena kazna u dva slučaja, za posjedovanje oružja dok je bio pod uticajem narkotika i za utaju poreza.

Šta znači pomilovanje?

Prema američkom Ustavu, predsjednici imaju pravo da pomiluju osuđene za federalna krivična djela ili da im smanje izrečene kazne. To pravo potiče iz engleskog zakona, koji su usvojile američke kolonije i od tada se koristi u Americi.

Američki Vrhovni sud utvrdio je da su predsjednička ovlašćenja za pomilovanje veoma široka. I predsjednici ta ovlašćenja koriste često: Donald Tramp je tokom prve četiri godine mandata pomilovao ili smanjio kazne za 237 ljudi, a Barak Obama je tokom osam godina u Bijeloj kući to pravo iskoristio 1.927 puta.

Predsjednici su između ostalog opraštali prestupe povezane sa narkoticima, presude za prevaru, kao i za izbjegavanje regrutacije tokom Vijetnamskog rata, prenosi AP.

Međutim, predsjednici mogu da pomiluju samo one koji su osuđeni za federalna krivična djela, ali ne i za prestupe na državnom nivou. Pomilovanja nema ni za presude koje dovode do opoziva s funkcije.

Za koja krivična djela je Hanter Bajden osuđen?

Porota u Delaveru u junu je proglasila predsjednikovog sina krivim po optužnici da je lagao na formularu kada je kupovao pištolj 2018. godine, tvrdeći da nije zavisnik od nelegalnih droga.

Suđenje je obuhvatalo višesatna svjedočenja o Hanterovoj zavisnosti od kreka i o njegovom bezobzirnom ponašanju. Kazna je trebalo da mu bude izrečena 12. decembra.

U odvojenom slučaju, koji se vodio u Kaliforniji, Hanter Bajden je priznao krivicu za optužbe da nije platio 1,4 miliona dolara poreza, dok je novac trošio na drogu, seksualne radnike i luksuznu robu. Kazna u tom slučaju je trebalo da bude izrečena 16. decembra.

Predsjednik Bajden pomilovao je svog sina za presudu u Delaveru i priznanje krivice u Kaliforniji, kao i za federalna krivična djela "koja je počinio ili možda počinio" od 1. januara 2014. do kraja ove godine, prenosi Rojters.

Na koju kaznu je Hanter Bajden mogao da bude osuđen?

Bajdenov sin bio je suočen sa mogućnošću da više decenija provede u zatvoru, mada je - prema federalnim smjernicama za izricanje kazne - bilo više vjerovatno da bi bio blaže kažnjen.

Kada je riječ o optužbama za posjedovanje oružja, smjernice su da se osuđenima izreknu kazne od 15 do 21 mjesec zatvora. Međutim, pravni eksperti naveli su da se osuđenima u sličnim situacijama izriču kraće kazne i da je manje vjerovatno da bi završili iza rešetaka ako poštuju uslove koji su im postavljeni prilikom puštanja na slobodu prije suđenja.

Hanterov advokat rekao je sudiji da on poštuje odredbe uslovnog otpusta, koje su obuhvatale i testiranje na drogu da bi se pokazalo da ne koristi nelegalne narkotike.

Jedan porotnik rekao je za CNN posle suđenja da ne misli da bi Hanter Bajden trebalo da bude u zatvoru, prenosi Rojters.

Za optužbe za utaju poreza predviđena je kazna doo 17 godina zatvora, mada i u tom slučaju smjernice predviđaju manje kazne.

Zar Bajden nije rekao da neće pomilovati sina?

Predsjednik je novinarima ranije ovog ljeta rekao da neće pomilovati Hantera.

"Veoma sam ponosan na mog sina Hantera. Prebrodio je zavisnost. Jedan je od najpametnijih, najpristojnijih ljudi koje znam. Poštujem odluku porote. Neću ga pomilovati", rekao je Bajden posle presude u Delaveru.

Portparolka Bijele kuće Karin Žan Pjer rekla je 8. novembra da Bajden neće pomilovati sina, podsjeća AP.

Hanter Bajden je bio pod istragom federalnih organa od 2020. godine. Sa tužiocima je prošle godine sklopio bio dogovor o priznanju krivice za manje prestupe vezane za poreze, dok bi izbjegao krivično gonjenje po optužbama za oružje. Međutim, od sporazuma se odustalo nakon primjedbi sudije. Posle toga su protiv njega podignute dvije optužnice.

Zašto je Bajden prekršio obećanje?

Bajden je u saopštenju u nedelju ocijenio da je njegov sin bio "selektivno i nepošteno krivično gonjen".

Odlazeći predsjednik bio je zabrinut - kao i Hanter Bajden - zbog budućih poteza političkih protivnika.

Takođe, Bajden se više ne kandiduje za položaj, a obećanje da neće pomilovati sina dao je prije nego što je u junu izašao iz izborne trke, podsjeća AP.

U saopštenju je naveo da je jasno da je njegov sin tretiran drugačije od drugih optuženih za slična djela i da su politički protivnici preuzeli zasluge za uticaj na krivični proces.

"Nijedna razumna osoba koja sagledava činjenice u slučajevima protiv Hantera ne može da dođe do drugog zaključka osim da je Hanter izdvojen samo zato što je moj sin - i to je pogrešno.

„Pokušavajući da slome Hantera, pokušali su da slome mene - i nema razloga da se vjeruje da će se to zaustaviti. Što je mnogo mnogo je", poručio je Bajden.

Da li su predsjednička pomilovanja neuobičajena?

Nisu. To pravo koristili su američki predsjednici počevši sa Džordžom Vašingtonom, koji je prvi obavljao tu funkciju.

Džerald Ford je pomilovao svog prethodnika Ričarda Niksona, koji je podnio ostavku zbog skandala sa prisluškivanjem.

Bil Klinton je pomilovao svog polubrata Rodžera 2001. godine, nakon što je odslužio zatvorsku kaznu po optužbama za narkotike. Pomilovao je i bivšu poslovnu partnerku Suzan Mekdugal, koja je bila osuđena na dvije godine zatvora zbog uloge u jednom poslu sa nekretninama, prenosi AP.

Donald Tramp je pomilovao Čarlsa Kušnera, oca svog zeta Džareda. Najavio je i da će ga imenovati za ambasadora u Francuskoj. Takođe je pomilovao više saveznika optuženih u okviru istrage o Rusiji.

XS
SM
MD
LG