Linkovi

Dodik dostavio Mandiću predlog Sporazuma o specijalnim vezama RS i Crne Gore 


Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić (desno) i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik (lijevo) na konferenciji za medije u Podgorici.
Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić (desno) i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik (lijevo) na konferenciji za medije u Podgorici.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik saopštio je u utorak da je predsjedniku Skupštine Crne Gore Andriji Mandiću dostavio predlog Sporazuma o specijalnim odnosima RS i Crne Gore, navodeći da “to nije ništa protiv Bosne i Hercegovine”. Dok su trajali razgovori Dodika i Mandića, nekoliko desetina aktivista i pristalica opozicije je protestovalo ispred zgrade skupštine zbog posjete.

Govoreći na konferenciji za medije nakon sastanka sa Mandićem u crnogorskom parlamentu u Podgorici, on je rekao da Republika Srpska kroz Dejtonski sporazum ima pravo na specijalne odnose sa susjedima i da zato žele da uspostave sporazum sa Crnom Gorom.

"Smatramo da nema nijednog razloga da Crna Gora to ne prihvati. Sporazum je dostavljen predsjedniku Mandiću. To nije ništa protiv BiH, već je ovo sporazum u oblastima ekonomije, sporta, obrazovanja, kulture, nauke", pojasnio je Dodik i ocijenio da će “nekima u Sarajevu to smetati, ali je to legalno i predvidjeno Ustavom BiH i Dejtonskim sporazumom”, navodeći da je to Crnoj Gori bilo ponudjeno i ranije.

Dodik je zahvalio na, kako je rekao, domaćinskom prijemu, ističući da podržava evropske reforme koje Crna Gora sprovodi, i naglasio da Republika Srpska nije remetilački faktor.

"Mi dijelimo određene vrijednosti sa politikom Crne Gore. Svakoj degradaciji Ustava BiH mi se protivimo", istakao je Dodik.

On je, kako je rekao došao da podrži Mandića i njegovu političku strukturu.

"Kao što mi potpuno podržavamo crnogorsku zajednicu u Republici Srpskoj tako očekujemo da i srpska nacionalna zajednica u Crnoj Gori bude adekvatno zastupljena. Smatramo da je to legalno, legitimno i da nije usmjereno protiv Ustava Crne Gore", naveo je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske je istakao da je "srpski svijet" “fenomenalna ideja”, i da niko ne treba da ima ništa protiv, pozivajući Srbe da se “fokusiraju na elemente svog nacionalnog identiteta”.

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić na sednici parlamenta 30. oktobra 2023. (Foto: AP/Risto Božović)
Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić na sednici parlamenta 30. oktobra 2023. (Foto: AP/Risto Božović)

"Srpski svijet podrazumijeva da ljudi koji pripadaju srpskom narodu mogu da promovišu svoja ustavna prava u toj zemlji, da mogu da se politički okupljaju, da vjeruju našoj SPC, da poštuju svoju krsnu slavu… i to ne bi trebalo da vrijeđa bilo koga. Zato pozivam one koji pripadaju srpskom narodu da se fokusiraju na elemente svog nacionalnog identiteta”, rekao je i dodao da oni “time ne ugrožavaju niti vrijeđaju ni Hrvate, ni Crnogorce, niti bilo koga".

Dodikov domaćin Mandić, jedini od najviših zvaničnika Crne Gore koji se danas sastao sa predsjednikom RS, rekao je da su imali veoma važne razgovore, navodeći da su njegova Nova srpska demokratija i Dodikova stranka “sestrinske stranke” i “srpske stranke” koje podržavaju srpski narod i imaju najbolje moguće odnose.

Prema njegovim riječima, onaj ko uvažava Bosni i Hercegovinu, ne može je uvažavati bez “njenog ravnopravnog entiteta Republike Srpske”.

"Mi uvažavamo Republiku Srpsku, jer Bosne i Hercegovine nema bez nje. To je ono što podržava cio razuman svijet. Crna Gora poštuje BiH kao državu. Mir je u ravnopravnosti i dogovoru, tako da sam danas prenio poruke mira i zajedništva", istakao je Mandić.

Mandić je rekao da je danas predstavljeni sporazum o specijalnim veza “u skladu sa Dejtonskim sporazumom”, te da je bivša vlast odbila da potpiše taj dokument.

“Ovo (sporazum) je sa zakašnjenjem. Bivša vlast je ovo odbila”, rekao je i najavio da će o tome otvoriti dijalog sa predstavnicima vlasti i opozicije.

Mandić je izrazio spremnost da razgovara sa svim političarima iz regiona, i založio se da Crna Gora, kao ozbiljna država, “gradi odlične odnose sa svim svojim susjedima".

Odgovarajući na pitanja novinara, Mandić je rekao da “nije bila namjera da se ova posjeta poklopi sa godišnjicom zločina u Štrpcima”.

"Zločin o Štrpcima je jedan od najgadnijih zločina koji su se desili, i mi osuđujemo svaki zločin. Mi danas ovdje govorimo o budućnosti, a ne o prošlosti", istakao je Mandić.

Dodik je rekao da “nije imao namjeru da bilo koga isprovocira” svojim dolaskom na dan godišnjice zločina u Štrpcima.

Predsjednik RS na američkoj je listi sankcija već skoro sedam godina, a tu je dospio jer “aktivno opstruira” ili “predstavlja značajan rizik za aktivnu opstrukciju Dejtonskog mirovnog sporazuma”.

Američki zvaničnici saopštili su 2017. da su Dodiku sankcije uvedene zbog nepoštovanja suda BiH o zabrani organizovanja referenduma o Danu RS, a u januaru 2022. SAD su ga stavile na proširenu listu sankcija za korupciju

Proruski lider srpskog entiteta u BIH, u aprilu 2022. stavljen je i na listu sankcija Velike Britanije zbog, kako je tada saopšteno, pokušaja narušavanja legitimiteta i funkcionalnosti BIH.

Protest zbog Dodikove posjete održan ispred Skupštine

Grupa od nekoliko desetina gradjana, civilnih aktivista i pristalica opozicije protestovalo je danas ispred zgrade parlamenta, dok su u zgradi trajali razgovori Dodika i Mandića.

Tanja Pavićević, građanska aktivistkinja, na protestu ispred Skupštine Crne Gore 27. februara 2024.
Tanja Pavićević, građanska aktivistkinja, na protestu ispred Skupštine Crne Gore 27. februara 2024.

"Na današnji dan (godišnjica zločina u Štrpcima) njega (Dodika) prima predsjednik Skupštine, na današnji dan Crna Gora nanovo ubija ljude. To je suština ove priče i zato smo danas ovdje” rekla je okupljenima Tanja Pavićević, gradjanska aktivistkinja.

“Mi ne dajemo podršku zločincima, mi ne dajemo podršku ubicama. Da vidimo ko im daje", poručila je Pavićević na protestu.

XS
SM
MD
LG