Linkovi

Dodik prenio Putinu da se protivi sankcijama Rusiji i članstvu BiH u NATO


Milorad Dodik i Vladimir Putin tokom susreta u Kazanju (AFP/Sergei BOBYLYOV/POOL)
Milorad Dodik i Vladimir Putin tokom susreta u Kazanju (AFP/Sergei BOBYLYOV/POOL)

Milorad Dodik, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS), sastao se sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Kazanju u Tatarstanu u Ruskoj Federaciji, saopštio je Kremlj.

Milorad Dodik i međunarodne sankcije

Milorad Dodik, član Predsedništva BiH, januara 2022. ponovo se našao na udaru američkih sankcija.

Razlog za takav potez američkog Sekretarijata za finansije bile su, kako je obrazloženo, Dodikove koruptivne aktivnosti.

"Kancelarija za kontrolu imovine u inostranstvu američkog Sekretarijata za finansije sankcionisalo je Milorada Dodika, člana Predsedništva Bosne i Hercegovine i jedan entitet pod njegovom kontrolom, Alternativnu televiziju d.o.o. Banja Luka, kao odgovor na Dodikove koruptivne aktivnosti i kontinuirane pretnje stabilnosti i teritorijalnoj celovitosti BiH", navedeno je u objavi.

Kao rezultat tog postupka - sva imovina i interesi navedenih pojedinaca i entiteta koji se nalaze u Sjedinjenim Državama ili u posedu ili pod kontrolom američkih građana su blokirani i moraju se prijaviti.

Precizirano je da zabrane podrazumevaju davanje bilo kakvog doprinosa ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od strane, ili u korist bilo koje blokirane osobe, ili primanje bilo kakvog doprinosa ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od bilo koje takve osobe.

Miloradu Dodiku su SAD sankcije uvele još u januaru 2017. zbog opstrukcije primene Dejtonskog sporazuma kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini 1995. godine. Tada je, prema odluci američkog Sekreatrijata za finansije, Dodiku uvedena zabrana putovanja u Sjedinjenim Državama, kao i zamrzavanje imovine u toj i državama koje su se pridružile sankcijama u međuvremenu.

Dodik je zvaničnik kome su Sjedinjene Države i Velika Britanija uvele sankcije dva puta: zbog koruptivnih aktivnosti 2022. i 2007. kada je razlog bio opstrukcija primene Dejtonskog sporazuma.

"Čast mi je da sam ovdje i da ponovo mogu da vas sretnem”, prenio je Dodik Putinu.

Ukazao je i da se Republika Srpska protivi bilo kakvim sankcijama Rusiji i da je protiv članstva Bosne i Hercegovine u NATO savezu, uprkos kako je rekao, zapadnim pritiscima.

Ruskog predsjednika je informisao i da dobri odnosi sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Mađarske Viktorom Orbanom olakšavaju situaciju Republici Srpskoj u Evropi.

Dodik je Putinu prenio i da se kompletno rukovodstvo entiteta Republike Srpske nalazi pod američkim sankcijama.

Ruski predsjednik mu se zahvalio za održavanje redovnih odnosa sa Rusijom.

Dodikov susret sa Putinom održan je uoči druge godišnjice ruske invazije na Ukrajinu - u trenutku dok svijet očekuje odgovore na pitanja o smrti najglasnijeg Putinovog kritičara Alekseja Navalnog u zatvoru.

Osim susreta sa Putinom, Dodik je isplanirao sastanke i sa drugim saveznicima – predsjednikom Bjelorusije i premijerom Mađarske.

Inače, Bosna i Hercegovina je država koja se pridružila sankcijama Evropske unije zbog ruske agresije na Ukrajinu.

Ali, prema ranijem izvještaju Radija Slobodna Evropa i drugih medija, sankcije se ne sprovode zbog blokada političara iz Republike Srpske.

Prije odlaska u Kazanj, delegacija iz Republike Srpske predvođena Dodikom je otputovala u Bjelorusiju kako bi održali sastanke sa tamošnjim zvaničnicima iz sektora privrede i poljoprivrede.

Susret sa Lukašenkom

Dodik, kojeg su sankcionisale Sjedinjene Države i Britanija, ali ne i Evropska unija, u ponedjeljak se sastao sa bjeloruskim predsjednikom Lukašenkom, autoritativnim liderom koji se nalazi pod zapadnim sankcijama od 2020. godine zbog izbornih neregularnosti.

Lukašenko, Putinov saveznik, poručio je Dodiku kako je Bjelorusija spremna pomoći Republici Srpskoj, dodavši „došli ste kod svojih prijatelja”. Entitetski predsjednik je rekao kako Lukašenka doživljava kao brata.

Dodik i Lukašenko se ruku tokom susreta u Minsku, 19. februar 2024. (Foto: Ured predsjednika Bjelorusije)
Dodik i Lukašenko se ruku tokom susreta u Minsku, 19. februar 2024. (Foto: Ured predsjednika Bjelorusije)

Dodikova turneja kojom, kako kaže dokazuje da entitet Republika Srpska nije izolovan, dolazi u trenutku dok evropski zvaničnici očekuju od Bosne i Hercegovine da ispuni nekoliko uslova do marta kako bi mogla očekivati otvaranje pristupnih pregovora.

Dodik je za mart najavio i susret sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, koji štiti Dodika od sankcija Evropske unije. Nije spominjao da li se uskoro planira sresti sa nekim od zapadnih zvaničnika.

Američka ambasada u Sarajevu jasno je prošlog četvrtka stavila do znanja da će Dodik biti krivac ako se ne ispune traženi uslovi prije rasprave Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora sa Bosnom i Hercegovinom.

Odbacjujući te navode, Dodik je odgovorio kako se radi o pokušaju da se krivica pripiše njemu i Republici Srpskoj.

Dok se Dodik opire Zapadu, on istovremeno ne odbija zapadni novac u vidu kreditiranja i bespovratnih sredstava.

Zbog Dodikove politike, Evropska unija je ranije stopirala kreditiranje nekoliko projekata vrijednih 600 miliona eura, a što uključuje i autoput od Doboja do Vukosavlja.

Krajem prošle godine, entitetski premijer Radovan Višković, koji se također nalazi na američkoj „crnoj listi”, pisao je Evropskoj banci za obnovu i razvoj, pitajući da li namjeravaju finansirati taj projekat, i najavio alternativna rješenja ako odustanu.

Ekonomski stručnjaci su ranije za Glas Amerike rekli kako su krediti zapadnih finansijskih institucija u pravilu najpovoljniji.

Iako su pojedini zapadni zvaničnici pozivali na finansijsku blokadu entiteta Republika Srpska zbog secesionističkih Dodikovih želja, takve akcije dogodile su se sporadično.

XS
SM
MD
LG