Linkovi

Tramp planira da smanji standarde za ispuštanje štetnih gasova iz vozila


Elektrana na ugalj u Glenroku, saveznoj državi Vajoming, 27. jul, 2018. (Foto: AP/J. David Ake)
Elektrana na ugalj u Glenroku, saveznoj državi Vajoming, 27. jul, 2018. (Foto: AP/J. David Ake)

Novoizabrani predsednik Donald Tramp obećava da će poništiti poteze koje je administracija Džoa Bajdena preduzela u borbi protiv klimatskih promena i da će ojačati američku ekonomiju pomoću novih naftnih bušotina.

Tramp je vodio kampanju za povećanje američkih zaliha fosilnih goriva.

"Brzo ćemo postati energetski nezavisni, vadićemo naftu iz škriljaca i bušiti", rekao je tokom kampanje Tramp.

Administracija predsednika Bajdena investirala je u izgradnju nacionalne mreže za punjenje električnih vozila i sarađivala sa kongresnim demokratama na pokretanju nacionalnog programa o klimatskim promenama, u okviru onoga što je Bajden nazvao “zelenim novim dogovorom."

Tramp planira da poništi Bajdenove poteze protiv klimatskih promena
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Tramp je rekao da je to “zelena nova prevara” koju će on sprečiti, zajedno sa ukidanjem subvencija za električna vozila i strožih standarda za izduvne gasove iz automobila.

Tokom prvog mandata, Tramp je povukao Sjedinjene Države iz međunarodnog sporazuma o klimi.

"Pariski klimatski sporazum je samo najnoviji primer da je Vašington ušao u sporazum koji je nepovoljan za Sjedinjene Države", rekao je Tramp 2017. godine.

Pristalice u Kongresu kažu da će američki proizvođači profitirati od njegove posvećenost nafti i prirodnom gasu u drugom mandatu, u uslovima sve većih globalnih energetskih potreba, bez ograničenja predviđenih klimatskim sporazumima.

Najavljene promene možda će imati manji uticaj nego što bi imale pre 10 godina, kaže analitičarka Zara Ahmed:

“Predsednik ima široka ovlašćenja za ukidanje mera kroz predloženi regulatorni proces i postojeće propise, uključujući i one koje se tiču ispuštanja metana iz elektrana ili gasova iz vozila. Međutim, istovremeno, potrošači mogu da izaberu da kupe vozilo sa niskim emisijama. Države mogu da izaberu da sprovedu sopstvene propise o ispuštanju štetnih gasova, kao što to radi Kalifornija. Iako je federalna vlada neverovatno moćan alat, to ne znači i kraj klimatske akcije u SAD."

Nova administracija ima mnogo razloga da nastavi da se bavi obnovljivom energijom, kaže odlazeći američki savetnik za klimu Ali Zaidi.

“Većina tih fabrika baterija izgrađena je u državama sa republikanskim guvernerima i oni ne žele da se one zatvore i radnici otpuste. Žele da se taj prosperitet nastavi."

Analitičari smatraju da bi Trampova posvećenost deregulaciji mogla na kraju da pomogne kada je reč o obnovljivoj energiji, ubrzavanjem davanja dozvola za nove prenosne linije.

XS
SM
MD
LG