Linkovi

Zašto Rusija ne uspijeva da potisne ukrajinske snage iz Kurska


ARHIVA - Ruska oklopna vozila u Kurskoj oblasti (Foto: Russian Defense Ministry Press Service via AP)
ARHIVA - Ruska oklopna vozila u Kurskoj oblasti (Foto: Russian Defense Ministry Press Service via AP)

Posle tri nedelje borbi, Rusija i dalje nije uspjela da potisne ukrajinske snage iz Kurske oblasti, što je iznenađujuće spor odgovor na prvu okupaciju njene teritorije od Drugog svjetskog rata.

Reakcija Moskve ima veze sa vojnim resursima i prioritetima, prenosi agencija Asošijeted pres. S obzirom na to da veći dio ruske vojske nastavlja ofanzivu u Ukrajini, Kremlj po svemu sudeći nema dovoljno snaga za sada da protjera ukrajinske vojnike.

Predsjednik Vladimir Putin ukrajinski napad ne smatra dovoljno ozbiljnom prijetnjom da bi povukao trupe iz ukrajinskog istočnog regiona Donbas koji mu je prioritetna meta. Ili barem daje utisak da je to slučaj.

"Putin je usredsređen na krah ukrajinske države i vjeruje da će zbog toga, bilo kakva teritorijalna kontrola automatski postati irelevantna", napisala je Tatjana Stanovaja, viša saradnica Evroazijskog centra u Kanergiju u Rusiji.

Putinovi prioriteti

Više mjeseci nakon što je pokrenuo sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu 2022. godine, Putin je nelegalno pripojio ukrajinske regione Donjeck, Lugansk, Zaporožje i Herson. Potpuna kontrola nad tom teritorijom mu je jedan od glavnih prioriteta.

U junu je proglasio da Kijev mora da povuče snage iz djelova tih regiona koje kontroliše, kao preduslov za mirovne pregovore. Ukrajina odbacuje taj zahtjev.

"Dok šalje snage da se bore protiv ukrajinskog upada, Rusija radi sve što može da izbjegne povlačenje jedinica koje učestvuju u njenoj ofanzivi u Donbasu. Rusija trenutno procjenjuje da može da suzbije prijetnju na svojoj teritoriji, a da ne ugrozi najvažniji cilj u Ukrajini", kaže Najdžel Gold-Dejvis iz Međunarodnog instituta za strateške studije.

Čak i kada su ukrajinske snage upale u Kursk 6. avgusta, ruske trupe nastavile su spori napredak oko strateškog grada Pokrovska i u drugim djelovima Donjecka.

"Rusija veoma želi da nastavi napade ka Pokrovsku i da ne prebacuje resurse iz tog grada u Kursk", ističe Niko Lange, visoki saradnik Centra za analizu evropske politike, sa sjedištem u Vašingtonu.

Za razliku od Pokrovska, gdje su ukrajinske snage izgradile velika utvrđenja, drugi djelovi Donjecka koje Ukrajina i dalje kontroliše su manje zaštićeni i mogli bi da budu podložniji ruskoj ofanzivi ako Pokrovsk padne.

Komentarišući Kursk na sastanku sa zvaničncima, koji je prenošen na televiziji, Putin je rekao da je ukrajinski napad pokušaj Kijeva da uspori rusku kampanju u Donjecku, gdje tvrdi da je ubrzano napredovanje ruskih snaga uprkos događajima u Kursku.

Rusija istovremeno izvodi raketne napade na ukrajinsku energetsku infrastrukturu. U ponedeljak je izveden do sada najveći napad, tokom kojeg su Rusi ispalili više od 200 raketa i dronova. Širom Ukrajine su zabilježeni nestanci struje. To je ukazalo i na probleme u ukrajinskoj protivvazdušnoj odbrani, koja pokušava da zaštiti trupe na frontu i infrastrukturu.

Umanjivanje značaja ukrajinskog napada

Putin, koji je usredsređen na osvajanje četiri ukrajinska regiona, pokušava da umanji značaj upada ukrajinskih snaga u Kursk.

"Umjesto da podstiče otpor stanovnika prijetnji po domovinu, Kremlj pokušava da umanji važnost napada", smatra Gold-Dejvis.

Suočena sa realnošću okupacije ruske teritorije, državna propagandna mašina pokušava da odvuče pažnju sa očiglednog vojnog neuspjeha, tako što se usredređuje na vladine napore da pomogne raseljenim stanovnicima, njih više od 130.000.

Državni mediji predstavljaju napad na Kursk kao dokaz agresivnih namjera Kijeva, ali i opravdanosti ruske invazije na Ukrajinu 24. februara 2022. godine.

Stanovaja ocjenjuje da bi mnogi stanovnici Kurska mogli da budu bijesni na Kremlj, ali da bi ukupni stav javnosti mogao da ide u korist vlastima.

"Iako je svakako zadat udarac reputaciji Kremlja, malo je vjerovatno da će to izazvati značajan rast socijalnog ili političkog nezadovoljstva među stanovništvom. Ukrajinski napad bi mogao u stvari da dovede do rasta patriotizma i anti-ukrajinskih i anti-zapadnih stanova", ističe Stanovaja.

Ograničeni odgovor Kremlja

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da je cilj napada na Kursku oblast da se napravi tampon zona i spriječe ruski napadi. Vrhovni komandant ukrajinskih snaga, general Oleksandr Sirski rekao je da snage Kijeva kontrolišu gotovo 1.300 kvadratnih kilometara ruske teritorije i oko 100 naselja.

Te tvrdnje nije bilo moguće potvrditi iz nezavisnih izvora. Analitičari ocjenjuju da Rusija nema dovoljno dobro koordinisane resurse da protjera ukrajinske snage iz Kurska.

"Napori Moskve da se suprostavi novoj ukrajinskoj ofanzivi su po svemu sudeći ograničeni na slanje jedinica iz cijele Rusije, uključujući dio paravojnih snaga", kaže Ben Beri, viši saradnik Međunarodnog instituta za strateške studije.

Za razliku od napada na Kursk, Putin se uzdržavao od slanja regruta u rat da bi izbjegao nezadovoljstvo javnosti. Mladi regruti, koji služe obavezni jednogodišnji vojni rok, služe daleko od fronta. Oni koji su raspoređeni da štite granicu u Kurskoj oblasti postali su lak plijen za ukrajinske iskusne pješadijske jedinice. Stotine su zarobljene, dok je 1115 razmijenjeno za ukrajinske vojnike tokom vikenda.

Analitičari smatraju da Putin oklijeva da angažuje više rezervista, u strahu od unutrašnje destibilizacije poput one koja se dogodila kada je naložio veoma nepopularnu regrutaciju 300.000 ljudi, u odgovoru na ukrajinsku kontraofanzivu 2022. godine.

Kijev i Moskva razmenili ratne zarobljenike na ukrajinski Dan nezavisnosti
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Od tada, Kremlj jača snage u Ukrajini zahvaljujući dobrovoljcima koje privlače velike zarade. Međutim, i to je usporeno proteklih mjeseci,

Desetine hiljada ruskih vojnika bile bi potrebne da potisnu ukrajinske snage, za koje se procjenjuje da broje 10.000 pripadnika. Ukrajinski vojnici koriste gustu šumu u Kursku kao sklonište.

S obzirom na to da nema resurse za tako masovnu operaciju, Rusija je za sada usredsređena na sprečavanje većeg napredovanja ukrajinskih snaga, tako što blokira puteve i napada rezervne snage Kijeva. Ta taktika je bila djelimično uspješna.

Ukrajina u međuvremenu uništava mostove, remeti logistiku za neke ruske jedinice u regionu i stvara uslove za uspostavljanje kontrole nad određenim djelovima teritorije.

Lange predviđa da bi ukrajinske trupe mogle da iskoriste lokalnu rijeku da naprave tampon zonu.

Rizici za Ukrajinu

Osvajanjem dijela ruske teritorije, Ukrajina je posramila Kremlj i uticala na stanje na ratištu. Međutim, povlačenje nekih od najsposobnijih snaga sa istoka Ukrajine predstavlja rizik za Kijev.

"Sve to predstavlja značajan rizik, naročito ako pokušaji da se opterete ruske snage rezultiraju opterećivanjem manjih ukrajinskih jedinica", naglašava Beri.

Pokušaj da se uspostavi uporište u Kursku dodatno bi proširio liniju fronta koja je sada duga više od 1.000 kilometara. To bi predstavljao dodatni izazov za ukrajinske snage koje nemaju dovoljno ljudstva i oružja. Odbrana pozicija unutar Rusije bi donijela ozbiljne logističke probleme, a produženi lanci nabavke bi postali lake mete.

"Ruski sistem je pun hijerahije i krut je, i uvijek im je potrebno značajno vrijeme da se prilagode na novu situaciju. Vidjećemo kako Ukrajina može tamo da se održi, jednom kada se Rusija prilagodi i krene na nju punom snagom", zaključuje Lange.

XS
SM
MD
LG