Administracija Džoa Bajdena u utorak je saopštila da je Izrael postigao dobar, ali ograničen napredak kada je riječ o povećanju humanitarne pomoći Gazi i da zbog toga neće ograničiti isporuke oružje izraelskim vlastima, čime su prijetile prije mjesec dana ako se situacija ne poboljša.
Humanitarne organizacije međutim tvrde da je situacija gora sada nego u bilo kojem trenutku od početka rata u oktobru prošle godine.
Portparol Stejt departmenta Vedant Patel rekao je novinarima da dosadašnji napredak mora da bude ojačan i održiv, ali da u ovom trenutku Amerika ne procjenjuje da je Izrael prekršio američki zakon kojim se od zemalja koje dobijaju vojnu pomoć zahtjeva da poštuju međunarodno humanitarno pravo i da ne sprečavaju isporuku humanitarne pomoći.
Američki državni sekretar Entoni Blinken i sekretar za odbranu Lojd Ostin poslali su prošlog mjeseca pismo Izraelu u kojem su upozorili na humanitarnu situaciju u Gazi i Izraelcima postavili rok 13. novembar da poštuju američke zakone.
Ne propustite: Sjedinjene Države traže od Izraela da poveća pomoć Gazi, ili se suoči sa smanjenjem vojne podrške"Ukupna humanitarna situacija u Gazi i dalje je nezadovoljavajuća. Međutim, u kontekstu pisma, to nema veza sa tim da li je nama nešto zadovoljavajuće ili ne, već sa potezima koje vidimo. A za poteze koje smo vidjeli, mislimo da su koraci u pravom smjeru. Želimo da vidimo više koraka. Žeimo da se ti koraci održe u značajnom vremenskom periodu i da na kraju daju rezultate", rekao je Patel.
Međutim, međunarodne humanitarne organizacije navode da Izrael nije ispunio američki zahtjev da dozvoli veći humanitarni pristup Pojasu Gaze, a eksperti upozoravaju na glad na sjeveru enklave.
Osam organizacija navelo je u izvještaju u utorak da Izrael "ne samo da nije ispunio američke kriterijume" već je preduzeo i akcije koje su "dramatično pogoršale situaciju na terenu, naročito na sjeveru Gaze".
Prepreke isporukama pomoći bile su očigledne ove nedelje. Nakon što je izraelska vojska dozvolila isporuke sjevernom dijelu Gaze - praktično odsječenom više od mjesec zbog izraelske opsade, Ujedinjene nacije su saopštile da ne mogu da isporuče većinu pomoći zbog nestabilne situacije i ograničenja koja su uspostavili izraelski vojnici na terenu.
Na jugu, stotine kamiona zaglavljene su na granici zato što UN ne može da dođe do njih da distribuira hranu, takođe zbog bezakonja, krađe i izraelskih vojnih restrikcija.
Ne propustite: Kancelarija UN za ljudska prava: Skoro 70 odsto žrtava u ratu u Gazi su žene i decaIzrael je najavio niz koraka, čiji efekti još nisu poznati. U utorak je otvorio novi prelaz u centralnoj Gazi, za ulazak pomoći. Najavio je i manje proširenje priobalne humanitarne zone gdje su šatorski kampovi sa stotinama hiljada Palestinaca.
Izrael je prošlog mjeseca pokrenuo veliku ofanzivu na sjeveru palestinske enklave, tvrdeći da su se ekstremisti iz Hamasa pregrupisali u tom području. U operaciji su poginule stotine ljudi, dok su desetine hiljada raseljene.
Od oktobra do početka novembra, Izrael nije dozvoljavao isporuke hrane u to područje, u kojem su ostale desetine hiljada civila uprkos naredbama za evakuaciju. Prošle nedelje je dozvolio da 11 kamiona uđe u Beit Hanun, jedan od najteže pogođenih gradova na sjeveru. Međutim, Svjetska organizacija za hranu saopštila je da su izraleski vojnici primorali vozače kamiona da istovare teret prije nego što je došao do skloništa u gradu.
U oktobru je u Gazu ušlo samo 34.000 tona hrane, trećina od pomoći isporučene mjesec prije toga, pokazuju izraelski podaci.
U Vašingtonu, predsjednik Džo Bajden razgovarao je u Bijeloj kući za izraelskim predsjednikom Isakom Hercogom koji je poručio da bi "glavni cilj" trebalo da bude da se obuzda Iran i njegovi saveznici. Hercog je takođe tražio povratak talaca koje Hamas drži u Gazi.
Rat je izbio kada je Hamas napao jug Izraela, ubio oko 1.200 ljudi, uglavnom civile, i oteo oko 250 osoba. Oko 100 civila je i dalje u Gazi, ali se vjeruje da je trećina mrtva.
U izraelskom bombardovanju i kopnenoj ofanzivi poginulo je više od 43.000 Palestinaca, od kojih su više od polovine žene i djeca, navode lokalne vlasti u Gazi koje međutim ne saopštavaju koliko je pripadnika Hamasa među žrtvama. Oko 90 odsto od 2,3 miliona Palestinaca je raseljeno, a stotine hiljada žive u šatorima, sa malo hrane i vode.
SAD su dale milijarde dolara vojne pomoći Izraelu od početka rata i istovremeno vršile pritisak na izraelske vlasti da dozvole veće isporuke pomoći Gazi.