Mađarski premijer Viktor Orban sastao se u četvrtak sa Donaldom Trampom sa kojim je razgovarao o "mogućnostima za mir", rekao je portparol premijera, u sklopu Orbanovog zalaganja za prekid vatre u Ukrajini.
Tramp i Orban sastali su se u Trampovoj kući Mar-a-Lago na Floridi "kao sledeća stanica njegove mirovne misije", rekao je Orbanov portparol. "Razgovaralo se o mogućnostima za postizane mira".
Vođa nacionalista Orban, koji je dugogodišnji Trampov pristalica, iznenada je bio posetio Kijev, Moskvu i Peking u poslednje dve nedelje u okviru samozvane "mirovne misije", što je razbesnelo saveznike u NATO.
Ne propustite: Orban razgovarao sa Putinom o miru u Ukrajini, EU i SAD kritikovali posetuNjegov sastanak u Moskvi sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom posebno je uznemirio neke druge članice NATO-a, koje su saopštile da je putovanje dalo legitimitet Putinu u trenutku kada Zapad želi da ga izoluje zbog njegovog rata u Ukrajini.
Orban je otputovao u Kijev pre posete Moskvi, ali nije ništa nagovestio ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom o svojoj predstojećoj misiji u Rusiji, rekao je Zelenski, odbacujući Orbanovu ambiciju da glumi mirotvorca.
"Ne mogu svi lideri da vode pregovore. Za ovo morate imati neku moć", rekao je Zelenski ranije na konferenciji za novinare na samitu NATO-a.
Ne propustite: Orban u prvoj posjeti Kijevu od ruske invazije: Poziv Zelenskom da razmotri primirjeSavetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven, upitan o Orbanovoj inicijativi, rekao je da bi Ukrajina s pravom bila zabrinuta u slučaju bilo kakvog pokušaja pregovora o mirovnom sporazumu bez njenog uključivanja u razgovore.
"Kakav god avanturizam da se preduzima bez pristanka ili podrške Ukrajine nije nešto što je u skladu sa našom politikom, spoljnom politikom Sjedinjenih Država", rekao je Saliven.
Orbanova samozvana mirovna misija takođe je iziritirala mnoge članice Evropske unije, čije je rotirajuće predsedavanje Mađarska preuzela početkom ovog meseca.
Mađarska ambasada u Vašingtonu odbila je da komentariše planirani sastanak sa Trampom, o čemu je vest prvi preneo Blumberg.
Orban je prisustvovao samitu NATO-a čiji je domaćin bio demokratski predsednik Džo Bajden. Mađarska delegacija izrazila je protivljenje ključnim stavovima NATO-a, ali nije blokirala Alijansu u preduzimanju akcije.
Ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao je Rojtersu u sredu da Mađarska veruje da bi drugo Trampovo predsedavanje povećalo nade za mir u Ukrajini.
Orban se nada da će okončati rat kroz mirovne pregovore koji uključuju i Rusiju i Ukrajinu, kaže Sijarto.
Tramp je rekao da će brzo okončati rat. On nije ponudio detaljan plan kako da se to postigne, ali je Rojters prošlog meseca izvestio da su mu savetnici bivšeg predsednika predstavili plan za okončanje rata koji podrazumeva delimično uslovljavanje buduće pomoći Kijevu uključivanjem Ukrajine u mirovne pregovore.
U proteklih nekoliko meseci, strani zvaničnici su redovno tražili sastanke sa Trampom i njegovim ključnim savetnicima kako bi razgovarali o njegovoj spoljnoj politici ako pobedi Bajdena na izborima 5. novembra. Ankete pokazuju da Tramp povećava prednost u odnosu na Bajdena.
Jedan savetnik, Kit Kelog, sastao se sa nekoliko visokih stranih zvaničnika na marginama samita NATO, preneo je Rojters ove nedelje.
Nezadovoljstvo u NATO-u
Orban je izgledao izolovan na otvaranju sastanka NATO o Ukrajini u četvrtak, sedeći sam dok su drugi lideri razgovarali po koluarima.
Dvojica evropskih diplomata izjavila su Rojtersu da su saveznici iz NATO-a frustrirani Orbanovim akcijama oko samita, ali su istakli da on nije blokirao Alijansu da preduzme akciju po pitanju Ukrajine.
Nekoliko lidera EU jasno je stavilo do znanja da Orban ne govori u ime bloka u svojim diskusijama o ratu u Ukrajini.
"Mislim da nema smisla voditi razgovore sa autoritarnim režimima koji krše međunarodno pravo", rekao je finski predsednik Aleksandar Stub.
Mađarska se takođe izdvojila od svojih saveznika u NATO-u po pitanju Kine, za koju je Alijansa saopštila da omogućava ruske ratne napore i predstavlja izazov za bezbednost. Mađarska ne želi da NATO postane "anti-kineski" blok i neće ga podržati u tome, rekao je Sijarto u četvrtak.