Kada je Sekretarijat za pravosuđe SAD prošlog mjeseca podnio tužbu za oduzimanje imovine ruskom biznismenu u SAD, preduzeo je mjere protiv navodnog prekršitelja američkih sankcija.
Predmet tužbe su bila dva stana u bogatoj enklavi izvan Majamija na Floridi, koji su zvanično registrovani na kompaniju iz Delavera. Ali tužioci kažu da je ruski tajkun Viktor Perevalov koristio firmu da prikrije svoje vlasništvo.
Međutim, Perevalov nije bio jedini koji je izbjegavao sankcije.
Njegov poslovni partner Valerij Abramov, čiji se bankovni računi spominju u tužbi, takođe je posjedovao imovinu na Floridi i jednostavno ju je prenio na svoju suprugu nakon što je stavljen na američku ekonomsku crnu listu, pokazuje istraživanje Glasa Amerike.
Time su vjerovatno prekršene sankcije.
Brajan O’Tul, bivši zvaničnik Sekretarijata za finansije SAD, kaže da transakcija Abramova sa svojom suprugom, nije trebalo da bude moguća i da transfer vlasništva ne bi trebalo da ukloni interes za blokiranje imovine.
Ali kada zlonamjerni akteri rutinski prave nove firme i pronalaze nove načine da izbjegnu restrikcije, sprovođenje sankcija ponekad može da izgleda kao "gigantska igra uzaludnog posla", rekao je ovaj stručnjak za sankcije.
Abramov i Perevalov nisu odgovorili na zahtjeve Glasa Amerike za komentar. Sekretarijat za pravosuđe je takođe odbio da komentariše ovaj slučaj.
“Kraljevi državnih nabavki"
Abramov i Perevalov su osnivači "VAD", ruske kompanije koja je zaradila milijarde dolara gradeći puteve za rusku državu.
Prema pisanju medija, biznismeni su se upoznali dok su bili studenti u Sankt Peterburgu u Rusiji i odlučili da zajedno krenu u posao. Oni su 1994. registrovali "VAD" - skraćenicu za "Putevi visokog kvaliteta".
Abramov je izvršni direktor kompanije, dok je Perevalov njegov zamjenik.
Njihov prvi posao bio je popravka terena u skladištu povrća. Od tada, "VAD" je doživio meteorski uspon, pobjeđujući na tenderima za izgradnju državnih autoputeva širom sjeverozapadne Rusije.
Bili su toliko uspješni da ih je ruska verzija časopisa Forbs redovno stavljala na godišnju listu “Kraljeva državnih nabavki”.
Od kasnih 1990-ih, obojica su posjedovali i nekretnine u južnoj Floridi. Najmanje jedno od djece Perevalova, njegova najmlađa ćerka, državljanka je SAD i na svojoj Fejsbuk stranici navodi Majami kao rodni grad.
Dvojicu muškaraca i njihovu kompaniju SAD su sankcionisale 2018. godine, nakon što je "VAD" dobio ugovor vrijedan 2,3 milijarde dolara za izgradnju autoputa Tavrida na Krimu, koji je Rusija ilegalno anektirala od Ukrajine 2014. godine.
To na početku u praksi nije mnogo pomoglo u zamrzavanju njihove američke imovine.
Prema tužbi za konfiskaciju, Perevalov i njegova supruga su 2008. godine kupili dva stana kao investicione nekretnine u elitnom stambenom kompleksu "One Bal Harbour" u Bal Harburu na Floridi.
Nakon što je Perevalov sankcionisan, prenio je stanove na "1616 Collins, LLC", novoosnovanu kompaniju u Delaveru, saveznoj državi koju favorizuju mnoge kompanije u SAD zbog "poreskih olakšica, privatnosti, ekspeditivnosti, pojednostavljene strukture i korporativnog suda", kako to opisuje magazin "Forbs".
Podaci o vlasništvu nekretnina u okrugu Majami Dejd pokazuju da je kompanija platila 1,4 miliona dolara za svaki od dva stana.
Na papiru, jedina vlasnica kompanije bila je ćerka Perevalova, državljanka SAD, koja je u to vrijeme bila maloljetna. Uprkos tome, Perevalov je ostao stvarni vlasnik imovine, navodi se u tužbi za oduzimanje imovine.
Nakon transfera vlasništva, lokalni stručnjak za nekretnine nastavio je da iznajmljuje stanove za Perevalova i deponuje prihod od toga na bankovni račun kompanije "1616 Collins". Između decembra 2018. i februara 2023. godine, na račun firme je od kompanije za nekretnine leglo više od 288.000 dolara, tvrde američki tužioci.
Osim plaćanja poreza i komunalija, prihod od iznajmljivanja je „takođe korišćen za promovisanje postojećeg plana transakcija sa imovinom osumnjičenog i za prikrivanje činjenice da je Perevalov bio stvarni vlasnik imovine“, navodi se u tužbi.
Iako se u tužbi ne navodi ime posrednika za nekretnine, dokumenti o vlasništvu imovine jasno pokazuju njegov identitet: Roman Sinjavski, vlasnik kompanije specijalizovane za luksuzne nekretnine "Miami VIP Properties".
Sinjavski je dobio punomoć za zastupanje Perevalova i Abramova, što mu je omogućilo da obavlja finansijske transakcije u njihovo ime. Agent za nekretnine je takođe naveden i kao menadžer kompanije "1616 Collins LLC", kažu tužioci.
Sinjavski je potpisao garantni list kojim se stanovi prenose na "1616 Collins" kao punomoćnik Perevalova.
Nema indicija da je Sinjavski optužen da je počinio neko krivično delo. On je odbio da za Glas Amerike komentariše ovu priču.
Stvari koje se ne nalaze u tužbi
Investicije rukovodilaca kompanije "VAD" na Floridi bile su većeg obima od Perevalovljevih stanova u "One Bal Harbour"-u. Kao i njihovo navodno izbjegavanje sankcija.
Pretražujući evidenciju o imovini okruga Majami Dejd, Glas Amerike je otkrio da je Perevalov prodao još jedan stan samo nekoliko mjeseci prije nego što je sankcionisan, dok je Abramov prebacio vlasništvo jednog stana pet mjeseci nakon toga.
Nijedna od ovih nekretnina nije spomenuta u tužbi za oduzimanje imovine i nije jasno da li će Sekretarijat za pravosuđe SAD moći išta da učiniti u vezi sa tim.
Podaci o vlasništvu nekretnina pokazuju da su 1998. godine Perevalovi kupili stan u elitnoj zgradi "Bella Vista Mid Rise North" u Aventuri, na Floridi, za 840.000 dolara. U novembru 2017. godine, dva mjeseca prije nego što je Viktor Perevalov sankcionisan, prodali su ga za 1,2 miliona dolara.
Nejasno je da li je Perevalov očekivao da će uskoro biti stavljen na crnu listu, iako tužioci sugerišu da su medijski izvještaji o predstojećim američkim sankcijama protiv Rusije navodno uticali da ruski oligarh, predsjednik VTB banke Andrej Kostin, sakrije svoje nekretnine u SAD.
Godine 1998. Abramov i njegova supruga Elena kupili su stan za 1,11 miliona dolara u zgradi "2600 Island Boulevard - Residence du Cap", koja se nalazi u Aventuri, nedaleko od stana Perevalovih.
U junu 2018. godine, četiri mjeseca nakon što su mu izrečene sankcije, Abramov je, prema imovinskim knjigama, prenio vlastiti udio u ovoj imovini na svoju suprugu.
Taj transfer vjerovatno nije trebalo da bude dozvoljen pod sankcijama.
„Imovina optuženog, računi Abramova ili bilo koja druga imovina koja pripada Perevalovu i Abramovu nije bila izuzeta od sankcija. OFAC nikada nije izdao dozvolu za bilo koga da obavlja transakcije sa, ili u ime Perevalova i Abramova“, napisali su tužioci u tužbi.
OFAC je skraćenica za Odsjek za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije SAD - koji izriče sankcije.
Devet mjeseci kasnije, Elena Abramova je prodala stan za 1,24 miliona dolara, pokazuju dokumenta o vlasništvu nekretnina.
Kako je Abramov uspio prenijeti vlasništvo imovine, uprkos tome što je bio na ekonomskoj crnoj listi? Prema O’Tulu, bivšem zvaničniku Sekretarijata za finansije, u svijetu sankcija nije sve tako jednostavno.
Usklađenost i pridržavanje djeluju efikasnije u visoko regulisanim oblastima ekonomije - na primjer, u bankarskom sektoru. Takozvane “nebankarske finansijske institucije” ne provjeravaju uvijek pažljivo svoje klijente.
"Propisi OFAC-a jednostavno kažu da ne kršite sankcije", rekao je O'Tul za Glas Amerike. “Ne kažu da morate provjeravati svaki dan. Ne kažu da morate provjeriti kada se transakcija dogodi.”
Za razliku od slučaja stanova Perevalova u Bal Harburu, ovog puta Sekretarijat za pravosuđe vjerovatno neće moći podnijeti zahtjev za oduzimanje nekretnine.
Na tehničkom nivou, ako je Abramov prenošenjem stana na suprugu prekršio sankcije, onda bi sve dalje transakcije sa tom imovinom mogle biti pravno nevažeće, kaže stručnjak za sankcije O’Tul.
U praksi, stvari su komplikovanije.
Čini se da sadašnji vlasnici stana nemaju nikakve veze sa Abramovim i vjerovatno nisu znali da je imovina zamrznuta pod sankcijama. Malo je vjerovatno da bi Sekretarijat za pravosuđe sada htio da oduzme imovinu od njih.
"Teško je zamisliti da bi američka vlada išla sa tim do kraja", rekao je O'Tul.